خانه - پایگاه دانش کارجویا - رقابت گوگل و مایکروسافت در هوش مصنوعی

رقابت گوگل و مایکروسافت در هوش مصنوعی

فهرست مطالب

رقابت گوگل و مایکروسافت در هوش مصنوعی

اخیرا راجب به موضعاتی مانند هوش مصنوعی و چت جی پی تی در دنیای تکنولوژی سر و صدای زیادی به پا شده است اما امروز در این مقاله می خواهیم از زاویه ای دیگر به این مساله بپردازیم و به جنگ بین دو ابر کمپانی یعنی گوگل و مایکروسافت که با استفاده از هوش مصنوعی و چت بات هایی که هر شرکت در حال توسعه آن هستند و میخواهند از همدیگر پیشی بگیرند بپردازیم. رقابت گوگل و مایکروسافت همیشه جداب بوده و منجر به رشد سریع تکنولوژی شده است.

گوگل و مایکروسافت

  • بینگ جدید مایکروسافت

همانطور که مستحضر هستید اخیرا شرکت مایکروسافت حدود یازده میلیارد روی Open AI سرمایه گذاری کرده است که سهامدار ۴۹ درصد و ۷۵ درصد سود این کمپانی است و حال برای آنکه بتواند برای رقابت با گوگل از سهم ۹۰ درصدی این شرکت بکاهد در اولین فرصت دست به این اقدام مهم زده و چت جی پی تی را با بینگ ادغام کرد

1200x800 1 کارجویا

در مقاله قبلی راجب به بینگ جدید صحبت کرده ایم. برای دیدن این مقاله میتوانید به لینک بینگ جدید چیست؟ مراجعه فرمایید.

شرکت گوگل اما برای عقب نماندن از این قافله یک روز قبل از معرفی بینگ جدید، از مدل چت بات هوش مصنوعی مبتنی بر LMDA رونمایی کرد که بارد نام دارد. البته مشخص گردید این رونمایی بیشتر جنبه رقابتی دارد چرا که در همان مراسم رونمایی اشتباهی عجیب رخ داد و همین اشتباه ضرری صد میلیارد دلاری برای این کمپانی به همراه داشت.

google bard 730x480 1 کارجویا

اما همین قضیه اشتباه گوگل باعث شد که توجهات به سمت بینگ جدید افزایش یابد و در طی یک ماه اخیر استفاده از چت بات مایکروسافت به ده برابر برسد و به تاپ رنک برنامه های اپ استور دست یابد.

حال میخواهیم بدانیم آیا این حجم از واکنش های منفی به گوگل طبیعی است یا یک بازی تبلیغاتی به دست مایکروسافت و متحدانش علیه او در حال اجراست؟ آیا بینگ جدید آنقدر قدرتمند هست که بتواند گوگل را از تخت سلطنت پایین بکشد؟

اخیرا تحلیل گری به اسم تیبو میکر در رشته توییتی به این مساله پرداخته و بیان کرده است که شرکت گوگل از این رقابت سربلند بیرون خواهد آمد. در ادامه می خواهیم به این سوال بپردازیم که آیا بینگ جدید میتواند گوگل را به سرنوشت یاهو دچار کند؟

قبل از آنکه به دلایل آقای تیبو بپردازیم به شما خواهیم گفت که چرا بینگ جدید در صدر اخبار قرار دارد و واکنش های مثبت نسبت به آن زیاد است.

  • علت واکنش مثب کاربران نسبت به بینگ جدید

بخش زیادی از این واکنش های مثبت و منفی به رفتار مدیر عاملان این شرکت ها و نحوه ی ارایه این محصولات باز میگردد. در شرکت مایکرو سافت، ساتیا نادلا رسما برای معرفی بینگ جدید وارد مراسم شد و این محصول را معرفی کرد و با گفتن این جمله: که اگر گوگل یک گوریل ۴۰۰ کیلوگرمی باشد من میخواهم که این گوریل را برایتان به رقص در بیاوردم برای شرکت رقیب کری خواند. همین قضیه باعث بهبود افکار عموم نسبت به بینگ جدید شد.

اما همانطور که قبل اشاره کردیم از طرف دیگر شرکت گوگل صرفا برای آنکه کاری کرده باشد روز قبل از رونمایی بینگ جدید، بارد را معرفی کرد و همین واکنش عجولانه باعث شد که موضع پایین تری نسبت به شرکت مایکروسافت داشته باشد و واکنش های منفی علیه مدیر عامل این شرکت افزایش یابد

  • دلایل تیبو برای رقابت بین گوگل و مایکروسافت

حال آقای تیبو در رشته توییت خود با اذعان به جمله ساتیا نادلا و قبول حرف وی به این نکته اشاره می کند که جامعه آماری گوگل صدها برابر گسترده تر از مایکروسافت می باشد و چون این دو ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی هستند و هوش مصنوعی نیز با گذر زمان و فید بک گرفتن آموزش می بیند، اگرچه در حال حاضر گوگل نسبت به مایکروسافت در موضع پایین تری است اما به دلیل دیتای عظیمی که در اختیار دارد در آینده ای نزدیک با حفظ جایگاه خود بینگ جدید را پشت سر بگذارد.

از طرفی شرکت گوگل در این بازار رقابتی تازه وارد نبود و از چندین سال قبل به موضوع هوش مصنوعی پرداخته است. که در این باره می توان به محصول Google Brain و DeepMind اشاره کرد و جدا از این ها بسیاری دیگر از نرم افزارهای Google Photos و Maps و … از هوش مصنوعی استفاده میکنند. این بدان معنی است که گوگل با این موضوع بیگانه نبوده و نیست.

سخن پایانی

دلایل زیادی وجود دارد که بگوییم در رقابت گوگل و مایکروسافت احتمال کمی وجود دارد که بینگ جدید بتواند از بارد پیشی بگیرد و سرنوشت گوگل به عاقبت یاهو دچار شود اما هیچ چیز در دنیای امروز و بالاخص دنیای تکنولوژی غیر ممکن نیست برای مثال چه کسی تصور میکرد که نوکیا و سونی اریکسون در دنیای رقابت گوشی های همراه قافله را به شرکت های نوپای چینی ببازند

در هر صورت برای مشخص شدن پیروز این رقابت باید منتظر ماند و این مدت زمان دور از انتظار نیست.

Yaser
Yaser

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *