خانه - پایگاه دانش کارجویا - گرتا فعال محیط زیستی ۲۰ ساله

گرتا فعال محیط زیستی ۲۰ ساله

گرتا فعال محیط زیستی
فهرست مطالب

گرتا تونبرگ (Greta Thunberg ) فعال محیط زیستی سوئدی؛ متولد ۳ ژانویه ۲۰۰۳ است که اکنون ۲۰ سال دارد.

-گرتا سبک زندگی خود را به گونه ای انتخاب کرد که ردپای کربن خود را کاهش دهد. وی در سن ۱۵ سالگی همراه با دانشجویان دست به تظاهرات زد.آنها باهم یک جنبش اعتصابی اب و هوایی را بانام(جمعه هابرای آینده ) تشکیل دادند.

گرتا رهبران جهان را برای اقدامات فوری در رابطه با تغییرات اقلیمی به چالش میکشد.پس از سخنرانی تونبرگ در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸،اعتصابات دانشجویی هر هفته در جایی از جهان برگزار شد.

مطبوعات و روزنامه ها از تاثیر او در صحنه های جهانی به عنوان (اثر گرتا ) یاد کرده اند. او افتخارات و جوایز متعددی دریافت کرده است، از جمله بورسیه افتخاری انجمن سلطنتی جغرافیای اسکاتلند ،قرار گرفتن در لیست ۱۰۰ فرد تاثیرگذار مجله تایمز، قرار گرفتن در فهرست ۱۰۰ زن قدرتمند جهان (۲۰۱۹) و نامزد جایزه صلح نوبل در سال های ۲۰۱۹،۲۰۲۰،۲۰۲۱ شد.

Environmental activist Greta

سخنرانی گرتا در گلاسکو :

گرتا در نطقی ،رهبران جهان را در رابطه با وعده هایی که پیرامون رفع آلودگی هوا و گرم شدن جهانی داده بودند به چالش کشید تاکید کرد از حرف بی عمل اجتناب کنند( حرف تا به کی ؟ مرد عمل باشید ) و مخصوصا او به سخن (بوریس جانسون ) انتقاد کرد و گفت حرف های او بیشتر جنبه سیاسی دارد. برای مقابله با تغییرات اقلیم نیازمند به خلاقیت،نوآوری،همکاری و اشتیاق هستیم.گرتا تاکید کرد که علم به ما دروغ نگفته است، انتشار گاز co2 تا سال ۲۰۳۰،افزایش ۱۶ درصدی خواهد داشت.

گرتا این سخنان را در نشستی که میلان ایتالیا برگزار شده بود تحت عنوان (جوانان برای اقلیم ) بیان کرده است .همه ما از رهبران جهان این سخنان را شنیده ایم که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای همکاری خواهند کرد ولی تاکنون عملی از انها مشاهده نشده است .

ماهم اکنون عدالت اقلیمی میخواهیم؛ رهبران cop26 تظاهر میکنند که آینده و افرادی که تحت تاثیر اثرات مرتبط با تغییر اقلیم هستند برایشان اهمیت دارد. این در حالی است که، هرکشوری به اندازه ای که در افزایش متوسط درجه حرارت کره زمین نقش دارد،لازم است متناسب با ان کنترل دمای زمین موثر عمل کنند.

 

گرتا فعال محیط زیستی

 

+قول های پوچ آنها،امید مارا به یاس تبدیل کرده است.

تقریبا ۷سال پیش (سال ۲۰۱۵)، رهبران جهان توافقنامه پاریس را امضا کردند و متعهد شدند که گرمایش جهانی را به زیر ۱/۵ درجه سانتی گراد نگه دارند اما در نهایت هدف کنترل گرمایش جهانی را، کمتر از ۲ درجه سانتی گراد اعلام کردند که نتیجه ی ان تخریب محیط زیست است.از ان به بعد،این توافقنامه پاریس فقط در حد یک تعهد باقی ماند و سران جهان مدام به حرف زدن و حرف زدن و حرف زدن ادامه دادند.

در پاییز امسال برخی از رهبران جهان در میلان ایتالیا طی نشستی یکدیگر را ملاقات کردند و مجددا در مورد وضعیت اظطراری آب و هوا صحبت کردند اما حقیقت تلخ این است که انها اساسا هیچ کاری انجام نداده اند به جز صحبت کردن و تعیین اهداف برای سال های آینده .

این در حالی است که که در طی مدت زمانی که آنها مسئولیت های پذیرفته شده خویش را به تعویق می انداختند،مردمی در مناطق آسیب دیده زندگی میکنند،که اصولا نقشی در بحران آب و هوایی نداشته اند،ولی تحت تاثیر بدترین و خطرناک ترین عواقب ان بودند. نابرابری ،نژادپرستی،ونابرابری جنسیتی،جنگ بر سر اب و مهاجرت و بیماری از جمله فجایعی هستند که تحت تاثیر بحران تغییر اقلیم،زندگی مردم جهان را به خطر انداخته است.

بحران آب و هوا و تغییر اقلیم ،بحران بی عدالتی را تشدید نموده است .

بنابر این مدیریت بحران تغییر اقلیم ضرورت دارد. ما اعتراضات خود را نه تنها در میلان بلکه در شهرهای دیگر نیز به خیابان ها خواهیم برد.در هر صورت قدرت اصلی در دست مردم است و ایجاد دنیایی بدون بحران اب و هوا و بی عدالتی ،ضروری است.

گرتا میگوید: اینها همه اشتباه است.من نباید الان اینجا باشم ،من باید به مدرسه برگردم اما با این وجود همه شما جوانان به اینجا امدید.شما دولتمردان چطور جرات می کنید ما را از کودکی خود محروم کنید.

فعال محیط زیستی

مردم همگی رنج می برند و میمیرند ،تمام اکوسیستم ها در حال فروپاشی است و ما در آغاز انقراض دسته جمعی هستیم و شما دولتمردان فقط در مورد پول و افسانه های رشد ابدی اقتصادی حرف می زنید. چطور جرات میکنید؟ما خواستار تغییر سیستم واقعی مبتنی بر عدالت اب وهوایی خواهیم بود،که تنها راه برای توقف وضعیت اظطراری اب و هوا است .

منابع :

سخنرانی گرتا تونبرگ در youth4climate pre-cop26

لینک فیلم :

https://www.youtube.com

https:/www.aparat.com

 

elnazjadidi
elnazjadidi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *