خانه - پایگاه دانش کارجویا - کره ماه، زیباترین گوی من | ۳ نکته که درباره ماه نمیدانید

کره ماه، زیباترین گوی من | ۳ نکته که درباره ماه نمیدانید

فهرست مطالب

کره ماه حتی اسمش هم زیباست یک گوی زیبا که در آسمان شب به زیبایی خود را نشان میدهد. معروف است به نزدیکترین همسایه زمین کارش این است که شب خاموش زمین را با نور سفید و درخشان خود روشن کند. این توپ گرد درخشان خصوصیات و ویژگی های جالبی هم برای زمین دارد که در ادامه این مطلب تک به تک تمامشان را با هم میخوانیم و بیشتر با کره ماه که تنها قمر کره زمین است آشنا میشویم.

کره ماه

اطلاعاتی درباره کره ماه که باید بدانید

کره ماه نزدیکترین همسایه زمین با فاصله ۳۸۴۰۰۰ کیلومتر است که پنچمین قمر از لحاظ بزرگی در بین دیگر قمر ها میباشد. شعاع ماه تقریبا ۱۷۳۷.۵ کیلومتر میباشد که یک چهارم زمین است‌. ناسا مقایسه جالبی در مورد اندازه زمین و ماه کرده که میگوید اگر زمین یک سکه ۵ سانتی باشد ماه در کنارش مانند یک دانه قهوه است. نکته ای جالب این است که جو ماه هیچگونه محافظتی در برابر اتفاقات فضایی که شامل: شهاب سنگ و تابش پرتوهای فضایی ندارد.

۳ نکته جالب درباره ماه که باید بدانید

  1. آیا میدانید ماه از خود نوری ندارد و ماه تنها بازتاب نور خورشید را به کره زمین میتاباند و نتیجه این بازتاب روشنایی شب های زمین است که کمی زمین را روشن تر از چیزی که هست میکند.
  2. شاید برایتان جالب باشد اما از روی زمین تنها یک طرف کره ماه را میتوان دید مدلی که ماه به دور زمین و زمین به دور خود میچرخد باعث شده که تنها یک طرف کره ماه دیده شود و یک طرف کره ماه مثل یک راز باقی بماند.
  3. شاید دلیل پیداش فصل ها و گرما و سرمایش زمین را نزدیک تر شدن و دورتر شدن زمین از خورشید بدانید درست است اما تمام ماجرا این نیست شاید سوال کنید پس چیست جواب سادس قمر کره زمین این ماه زیبا و سفید هم تاثیر گذار است ماه با تاثیر نیروی گرانشی که بر روی زمین میگذارد باع بوجود امدن جزر و مد دریا ها و سردی و گرمی زمین هم میشود.

آیا امکان زندگی در ماه وجود دارد؟

کره ماه تنها قمری است که انسان ها توانسته اند پای خودشان را به آن برسانند و جالب اینجاست که روی سطح ماه اب یخ زده و حفره های فراوان و اتش فشان های غیر فعال وجود دارد که همه اینها در کنار هم باعث میشود انسان امیدوار بشود چون که این موارد نیاز های پیدایش یک حیات بر روی این سیاره هستند کره ماه میتواند زمین دوم بشود اما فعلا در خواب وسرما به سر میبرد و از طرفی هزینه های بالای زندگی در ماه و نبود لایه محافظتی در برابر پرتوهای فضایی و شهاب سنگ ها از ریز تا بزرگ هم از دیگر دلایل این است که فعلا امکان زندگی در ماه به صورت کامل وجود ندارد‌.

اولین فتح ماه در چه تاریخی بود؟

در سال ۱۹۵۹ فضاپیمای با نام لونا ۲ از شوروی به اولین سفینه ای تبدیل شد که توسط بشر ساخته شد و تبدیل به اولین جرم ساخته شد توسط بشر شد که به فضا فرستاده شد و روی سیاره دیگه ای فرود آمد پس از آن بعد از گذشت ۱۰ سال در سال ۱۹۶۹ ناسا در ماموریتی به اسم آپولو ۱۱ انسان را بر روی ماه فرود آورد.

اولین فاتح ماه که بود؟

نیل آرمسترانگ متولد ۵ آگوست ۱۹۳۰ در آمریکا بدنیا آمد و اولین انسانی بود که پایش به سطح ماه رسید نام این ماموریت آپول ۱۱ بود که مدت زمانی که طول کشید نیل به ماه برسد  ۴ شبانه روز طول کشید که نیل به ماه برسد.

2019 7 cf140c70 c43b 4ab9 81e0 89e2f2dd891f 638baabc506e38df57e9c9a0.jpeg کارجویا

چجوری می‌شود که ماه را در طول روز هم می‌بینیم؟

این را بالاتر گفتیم که ماه از خود نوری ندارد که بدرخشد اما نور زیاد خورشید باعث میشود که تمام ستارگان شب در طول روز محو شوند، اما ماه از درخشان ترین ستاره شب هم به دلیل انداره و نزدیکی بزرگتر است که در آسمان آبی روز هم میتوان ماه رو به وضوح کامل دید با مراجعه به سایت نمناک میتوانید بیشتر و کاملتر راجب چگونگی دیده شدن ماه در روز بخوانید.

از این مطلب چه یاد گرفتیم؟

از تمام مطالب بالا یاد گرفتیم که کره ماه چه ابعادی دارد و چگونه میشود که در طول هم قابل مشاهده است‌. درباره اولین سفر به ماه و این ماموریت جذاب و خوش شانس ترین انسانی که توانسته برای اولین بار قدم بر روی ماه گذارد خواندیم.

اگر سوال یا پیشنهادی دارید در زیر با ما در میون بزارید و شماهم نظرتون رو راجب این گوی زیبا برای ما بگویید‌.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

arshi
arshi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *