خانه - پایگاه دانش کارجویا - پسماند چیست؟ ۴ ماده مهم که قابل بازیافت هستند چه نام دارند؟

پسماند چیست؟ ۴ ماده مهم که قابل بازیافت هستند چه نام دارند؟

بازیافت
فهرست مطالب

پسماند چیست؟ ۴ ماده مهم که قابل بازیافت هستند چه نام دارند؟

امروزه انسان ها به ماشین تولید زباله و پسماند تبدیل شده اند.آنان هر روز صرفا با زندگی کردنشان زباله تولید میکنند. بسیاری از محصولاتی که مردم می سازند، مصرف و استفاده میکنند،و می خورند، پسماندی تولید میکنند که باید به محل تخلیه ی زباله یا گورستان زباله (خاکچال) فرستاده شوند.

پسماند عبارت است از چیزی که به علت آن که دیگر استفاده یا مصرف نمی شود، دور ریخته می شود. اگر مردم زباله ی خانگی بیشتری را بازیافت و بازمصرف می کردند، پسماند کمتری رهسپار گورستان های زباله (خاکچال ها ) می شد.

 

پسماند

آیا تلنبار کردن زباله یا پسماند خطرناک است؟

اگر زباله در یک جا رها شود، بو میگیرد. زیرا مقدار زیادی از زباله از ماده ای تشکیل میشود که منشا آن موجودات زنده است. این مواد آلی به مرور زمان تجزیه میشوند و می توانند جانوران موذی و آفت هایی را، که زباله خوارند، به سوی خود جذب کنند. موش ها غالبا ناقل بیماری هایی اند، که قابل انتقال به انسان است. توده و تلنبار کردن زباله به نشت مواد شیمیایی به صورت شیرابه که هم اسیدی و هم قلیایی اند منجر می شود.

چرخه پسماند

 

هشدار : بعضی زباله ها را می سوزانند. برخی زباله سوزها از طریق سوزاندن زباله ، برای تولید برق انرژی تامین میکنند. زباله سوزها زباله هایی را می سوزانند که در ماده ای آلی ذخیره شده اند که از موجودات زنده ، یا مواد غیر آلی (معدنی)، یا غیر زنده ، حاصل میشود. مواد آلی شامل بازمانده های غذا و موادی چون چوب، چرم،و پشم میشوند. مواد غیرآلی هم شامل انواع پلاستیک ، آلومینیم، و فلزات اند. این دستگاه ها درجاهایی،مانند ژاپن به کار گرفته مشوند که زمین کافی برای دفع زباله نیست.

سه( باز ):

همه ی ما روز به روز زباله ی بیشتر و بیشتری دور میریزیم. بازکاهی،بازمصرف و بازیافت زباله هوشمندترین راه سروسامان دادن مشکلات روبه گسترش زباله است.با دست زدن به این سه کار در انرژی و هزینه،صرفه جویی و محیط زیست را حفظ می کنیم.

چرا بازیافت کنیم؟

بازیافت یک راه حل کامل و قطعی برای پسماند نیست ، اما بهتر از تولید زباله ی بیشتر و مصرف هرچه فزون تر منابع زمین است.بازیافت یک گام به سوی زندگی سبز هم به شمار می آید. در کارخانه های بازیافت،کارگران انواع پلاستیک،فلزات،شیشه و کاغذ را از هم جدا میکنند. هر جریانی پسماند را روی تسمه نقاله خاصی قرار میدهد که به بخش جداگانه ای از کارخانه ی بازیافت راه می یابد. این مواد در آن جا به پلاستیک،فلز،شیشه یا کاغذ قابل بازمصرف تبدیل می شوند.

بازیافت صرفه جویی در مصرف انرژی است علتش این است که بازیافت انرژی را برای ساختن فراورده های جدید نگه میدارد. با استفاده از مواد بازیافتی، برای ساختن فراورده های مشابه آنها ، انرژی کمتری مصرف می شود.

زباله

بازیافت پسماند و مصرف انرژی :

بازیافت پسماند یک شیوه ی هوشمند صرفه جویی انرژی است. پلاستیک ماده ای است که از مواد پتروشیمی ساخته می شود، که این مواد هم به نوبه ی خود از نفت خام و گاز درست می شوند.وقتی پلاستیک هارا بازیابی و دوباره مصرف و از آنها استفاده می کنند،نفت و گاز کمتری مصرف میشود. برای حمل و نقل ،تفکیک و دسته بندی ،و فراوری ماده ی قابل بازیافت انرژی مصرف میشود،اما این مقدار انرژی بسیار کمتر از انرژی ای است که برای ساختن و تولید یک فراورده ی کاملا نو به مصرف می رسد.

وقتی سوخت های فسیلی برای تولید محصولات سوزانده میشوند،گاز به هوا گسیل میکنند. این گازها گرمای خورشید را در جو زمین به دام می اندازند،که به تدریج سیاره ی مارا گرم میکنند. بازیافت پسماند از مقدار این گازها می کاهد. بازیافت به کاهش اثر پدیده ی گرمایش زمین کمک میکند.

در کل برای کاهش زباله و پسماند بهتر است چیزهایی را که واقعا نیاز ندارید ، نخرید. اقلامی را که برای دور ریخته شدن ساخته شده اند، مانند باتری های یک بار مصرف، نخرید.سعی کنید در رستوران هایی غذا نخورید که غذاهارا در ظرف های یکبارمصرف ارائه می دهند. از خرید کالاها و دستگاه های ارزان که قابل تعمیر نباشند، اجتناب ورزید.ظرف های پلی استیرن (یکبارمصرف) هرگز در گورستان زباله تجزیه نمیشوند. خوشبختانه پلی استیرن را میتوان بازیابی کرد و از آن فراورده های پلاستیکی نو ساخت. ودر هنگام خرید به دنبال نماد پایین بگردید…

نماد بازیافت

https://www23.statcan.gc.ca/imdb-bmdi/document/1736_D1_T1_V5-eng.pdf

در مقاله بعدی در مورد نحوه ی بازیافت ۴ ماده ی مهم (پلاستیک،کاغذ،شیشه،فلز) توضیح میدهم .

elnazjadidi
elnazjadidi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *