خانه - پایگاه دانش کارجویا - دارک وب چیست؟ و آیا ورود به آن خطرناک است؟

دارک وب چیست؟ و آیا ورود به آن خطرناک است؟

دارک وب چیست
فهرست مطالب

دارک وب چیست؟

تمامی کاربران اینترنت حتی برای یک بار واژه دارک وب را شنیده اند. اما در واقع بخش عمده ای از آن ها به طور واضح با آن آشنایی ندارند. شاید اولین چیزی که به ذهن بیشتر کاربران خطور میکند آن باشد که دارک وب جایی برای فروش وسایل خطرناک و غیر قانونی باشد و کاربرانی که در آن فعالیت میکنند خلافکار هستند. این نوع تفکر تا حد زیادی درست است. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود ۲۲ درصد از فعالیت های دارک وب قانونیست اما فقط برای حفظ حریم خصوصی در آنجا صورت میگیرد. امروز در این مقاله به توضیح مختصر و مفید دارک وب میپردازیم و این موضوع را بررسی میکنیم که آیا ورود به دارک وب خطرناک است یا خیر؟

دارک وب

در دنیای واقعی خرید و فروش کردن بعضی از وسایل، کاری غیرقانونی و دشوار است به همین خاطر این عملیات به راحتی از طریق دارک وب صورت گرفته و حتی پیگیری آن عملی غیر ممکن خواهد بود.

از جمله خرید و فروش هایی که در دارک وب صورت میگیرد میتوان به اسلحه، مواد مخدر، قاتل و دزد قراردادی و حتی مدراک جعلی اشاره کرد. در بعضی از مقالات نیز راجب به اتاق قرمز توضیحاتی بیان شده است بدین مضمون که افرادی به طور زنده مورد شکنجه و قتل قرار میگیرند و کسانی که لایو را به صورت زنده نگاه میکنند میتوانند با پرداخت پول هر شکنجه ای که دوست دارند را درخواست بدهند.

تقسیم بندی اینترنت

اما برای درک عمیق تر از دارک وب باید ابتدا کل موجودیت اینترنت را بفهمیم. دنیای اینترنت بسیار وسیع تر از آن چیزیست که ما فکر میکنیم. تا به حال بیشتر از دو میلیارد وب سایت در اینترنت ساخته شده که روزانه نزدیک به ۲۵۰ هزار وب سایت دیگر نیز به آن اضافه می­شود. اما این حجم وسیع که سرفیس وب نام دارد تنها ۵ درصد از کل اینترنت را شامل می­شود و همانند نوک کوه یخ است. قسمت عظیم اینترنت که زیر دریا پنهان شده بخشی است که بیشتر کاربران به آن دسترسی ندارند و به دیپ وب مشهور است و حدود ۹۰ درصد اینترنت را شامل می­شود. چیزی که در نتایج جستوجو دیده نمی شود و برای دسترسی به آن باید نام کاربری و پسورد داشته باشید. چیزهایی مانند اطلاعات بانکی، اطلاعات دانشگاهی و پلتفرم هایی محتوایی و… بخشی از دیپ وب محسوب می­شوند.

دیپ وب

در واقع بخش بسیار کوچکی از دیپ وب که حدود ۰.۰۳% است و در تنایج گوگل ایندکس نشده، همان دارک وب است. که برای دسترسی به آن باید از روش های خاصی استفاده کرد. کسانی که در دارک وب حضور دارند هیچ داده ای از آن ها جمع آوری نمی­شود و آی پی آن ها مخفی است به همین علت فعالیت های غیر قانونی در آن زیاد است. حتی پولی که در دارک وب رد و بدل می­شود به صورت رمز ارز است و عموما از بیت کوین استفاده می­شود.

ورود به دارک وب

اما چگونه میتوان وارد دارک وب شد؟ رایج ترین راه دسترسی به دارک وب استفاده از مرورگری رایگان و متن باز به نام TOR است. لینک وب سایت هایی که در دارک وب قرار دارند به .Onion ختم می شود و در واقع اسم خاصی برای وب سایت ها وجود ندارد پس حتما برای ورود باید لینک آن را داشته باشید. اما قبل از کلیک کردن باید چند نکته را مد نظر قرار بدهید. ابتدا روی سیستم آنتی ویروس مطمئن داشته باشید چون بد افزارها و هکرها در کمین هستند و همچنین برای استفاده از TOR آی پی خود را عوض کنید.

سخن پایانی

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که دارک وب بر خلاف نامش و اغراق های زیادی که درباره آن شده است جای کاملا نامطلوبی نیست. به عنوان مثال در اکثر سازمان ها و خبرگزاری ها یک نسخه دارک وجود دارد برای کاربرانی که تمایل ندارند اطلاعاتشان توسط این خبرگزاری ها جمع آوری شود اما برای کسانی که از سر کنجکاوی وارد دارک وب میشوند باید احتیاط بیشتری را رعایت بکنند. اگر این مقاله رو دوست داشتید میتوانید به مقاله مقایسه دو مورد از بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن دو بعدی ( انیمیت سی سی یا افترافکت ) مراجعه کنید. سپاس

Yaser
Yaser

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *