خانه - پایگاه دانش کارجویا - ردپای کربن چیست؟

ردپای کربن چیست؟

ردپای کربن
فهرست مطالب

ردپای کربن چیست؟

وقتی کنار ساحل و یا روی زمینی پوشیده از گل قدم برمیدارید.جای پایتان باقی می ماند.جای پای روی ماسه ها تنها تنها نمونه ی اثر انسان بر محیط پیرامونش نیست.ما تقریبا با تمام کارهایی که انجام می دهیم ، ردپایی بر جای میگذاریم.این همان ردپای کربن ماست.

 • ردپای کربن در واقع معیار و میزان رها شدن کربن دی اکسید و سایر گازهای گلخانه ای ناشی از اقدامات و فعالیت های ماست. برای نمونه، کربن دی اکسید از نیروگاه هایی گسیل میشود که برای تولید برق،گاز و زغال سنگ می سوزانند. بنابراین،هرگاه لامپی را روشن میکنیم، موجب رها شدن کربن بیشتری در جو میشویم.
 • درست است که نمیتوانیم ردپای کربن خود را ببینیم، اما می توانیم پیامدهای آن را در دوره های بلندمدت اندازه بگیریم.

 

ردپای کربن

محاسبه ردپای کربن

ردپای کربن شما به محل زندگی،وسایل حمل و نقلی که سوار میشوید،دقت تان در محدود و کم کردن مصرف برق، و حتی نوع غذایی که میخورید،بستگی دارد. یکی از روش های محاسبه ی ردپای کربن خودتان،یادداشت برداری روزانه از تمام کارهایی است که انجام می دهید و به ازای آن ها کربن تولید می شود.

 

مقصران کربنی:

ماشین حساب های آنلاین (اینترنتی) کربن به شما کمک می کنند تا ایده ای کلی از ردپای کربن خود به دست آورید.اما،این ماشین حساب ها اغلب فقط اقداماتی مانند مصرف مستقیم انرژی را در نظر می گیرند و روش های دیگر تولید کربن شما را به حساب نمی آورند.

 • اگر بتوانید به جای خودرو با دوچرخه به مدرسه بروید، روشی مناسب برای کاهش ردپای کربن خود یافته اید.
 • هرچه دور ریز ما پس از مصرف،مثلا بطری های پلاستیکی آب ، بیشتر باشد، ردپای کربن ما نیز بزرگتر میشود.
 • سفر با خودرو شخصی و یا با هواپیما کربن دی اکسید بیشتری به جو می فرستد.
 • انرژی مصرفی در خانه نیز بخش مهم دیگر ردپای کربن است که در این میان دستگاه های گرمایشی و سرمایشی سهم بیشتری دارد.
 • برخی مواد غذایی گازهای گلخانه ای بیشتری تولید می کنند ؛ مثلا برای تولید گوشت نسبت به گیاهان و دانه ها کربن بیشتری تولید میشود،زیرا حیوانات برای زنده ماندن و حرکت در مزارع نیاز به انرژی دارند. اگر روزی یک همبرگر می خورید، به ازای آن بیش از یک تن کربن دی اکسید در سال تولید می شود.این رژیم غذایی برای بدن شما نیز مناسب نیست.
 • طبق آمار ها ، آمریکایی ها هر سال بیش از ۳۰ میلیارد بطری آب می خرند. برای تولید این بطری ها ۱۷ میلیون بشکه نفت مصرف،و ۲/۵ میلیون تن کربن دی اکسید در جو رها می شود.

ردپای کربن

مقابله با کربن :

بزرگترین همراهان ما در مبارزه برای کاستن ردپای کربن ،درختان و گیاهانی اند که کربن را جذب میکنند. حفاظت از جنگل های ارزشمند کره ی زمین به ویژه در مناطق استوایی، به همان اندازه ی کاستن ردپای کربن اهمیت دارد.

 • آتش سوزی در جنگل ها میلیون ها تن کربن دی اکسید تولید می کند و حیات،زندگی و دارایی افراد را نیز به خطر می اندازد.

 • جنگل های بارانی استوایی( در مناطق نزدیک به استوا ) تقریبا نیمی از کربن موجود در گیاهان و درختان سراسر جهان را در خود جای داده اند. اما ، بیشتر این جنگل های ارزشمند برای احداث راه برای مزارع و دیگر کاربردهای انسانی تراشیده شده و از بین رفته اند.

 

ردپای کربن

ردپای کربن در خانه:

به اطراف خانه نگاهی بیندازید و در این باره فکر کنید که آیا می توانید جاهایی را بیابید که در آنها انرژی هدر می رود، مثلا آیا لامپ یا وسایل برقی در اتاق های خالی روشن مانده اند یا خیر. اگر بتوانید روش هایی برای کاستن ردپای کربن خانواده ی خود پبدا کنید، احتمالا هزینه های خود را نیز کاهش خواهید داد.

 • لامپ های کم مصرف می توانند ردپای کربن را کاهش دهند،اما این در صورتی است که وقتی به آنها نیاز نداریم ،حتما خاموششان کنیم.

 

در کل فکر کردن به کارهایی که انجام می دهید و موجب انتشار کربن نمیشوند، دشوار است. اما معنایش این است که روش های بسیاری برای کاهش ردپای کربن وجود دارد.

برای محاسبه ردپای کربن خود به این سایت مراجعه کنید :

https://www.nature.org/en-us/get-involved/how-to-help/carbon-footprint-calculator/

elnazjadidi
elnazjadidi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *