خانه - پایگاه دانش کارجویا - نحوه تشخیص تایپ از روی کد رجیستری هواپیما

نحوه تشخیص تایپ از روی کد رجیستری هواپیما

کد رجیستری هواپیما
فهرست مطالب

امروزه شرکت های بسیار زیادی در سرتاسر جهان وارد عرصه طراحی و ساخت هواپیما شده اند که به آنها اشاره شد. ممکن است تشخیص دو تایپ مشابه از دو شرکت سازنده متفاوت، کمی دشوار باشد. یکی از راه های تشخیص تایپ ها از یکدیگر، کد رجیستری هواپیما می باشد.

در این مقاله با راه های تشخیص تایپ هواپیماهای مشابه از یکدیگر آشنا خواهیم شد.

کد رجیستری هواپیما

اولین راه شناسایی تایپ هواپیما، کد رجیستری یا پیشوند ثبتی هواپیما می باشد. اما برای شناسایی تایپ، لازم است تا برخی نکات را در این مورد بدانیم. اولین نکته، آشنایی با حروف الفبای هوانوردی می باشد. در تاریخ ۱نوامبر۱۹۵۱، سازمان بین المللی هوانوردی(ICAO) در راستای افزایش استاندارد و ایمنی پروازها و جلوگیری از هرگونه خطای انسانی ناشی از برداشت اشتباه از مکالمات رد و بدل شده میان خلبان و برج، الفبای اختصاصی هوانوردی را ابداع کرد.

حداقل نیازمندی این کلمات، تلفظ یکسان آن ها در زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی بود. بسیاری از حوادثی که در هوانوردی رخ داده و منجر به از دست رفتن جان بسیاری از مسافران شده، مربوط به عدم رعایت تلفظ حروف و خطای ناشی از برداشت اشتباه در مکالمات بوده است که در سایت bestcommunicationsdegrees.com به آن ها اشاره شده است. در جدول پایین، حروف الفبای هوانوردی و نحوه تلفظ آن ها نمایش داده شده اند.

Icao Alphabet کارجویا

همچنین، برای سه عدد ۵،۳ و ۹ نیز تلفظ خاصی اختصاص یافته است که با تلفظ عادی این اعداد در زبان انگلیسی، متفاوت است.

  • عدد ۳ بصورت “Tree” تلفظ می شود.
  • عدد ۵ بصورت “Fife” تلفظ می شود.
  • عدد ۹ نیز بصورت “Niner” تلفظ می شود.

دومین نکته ای که درمورد کد رجیستری هواپیما ها باید بدانیم، آشنایی با پیشوند ثبتی هواپیمای اختصاصی هر کشور می باشد. هر کد رجیستری، شامل ترکیب ۵نویسه ای(کاراکتری) از حروف و حداکثر یک عدد انگلیسی می باشد. دو نویسه اول هر رجیستری، نشان دهنده حروف اختصاصی هرکشور می باشند که در تصویر زیر، حروف کد رجیستری اختصاصی هر کشور را مشاهده می کنید. رجیستری اختصاصی هواپیماهای ایران، با دو حرف EP آغاز می شود. همچنین کد ایکائو فرودگاه های ایران نیز با دو حرف OI آغاز می شود که در مقاله “آشنایی با کد ایکائو فرودگاه های ایران” بطور کامل با آن آشنا می شویم.

IRAN AIRPORTS3 کارجویا

 

پیشوند ثبتی هواپیما

  • بطور معمول، این حروف تشکیل شده از نام آن کشور می باشد. بطور مثال در زمانی که صنعت هواپیمایی وارد ایران شد، در آن زمان به ایران، Empire Of Persia گفته می شد که همانطور که در جدول مشاهده می کنید، پیشوند اختصاصی ایران، EP می باشد که نشانگر نام ایران در زمان اختصاص یافتن پیشوند می باشد.

حرف سوم (و در برخی موارد حرف سوم و چهارم) رجیستری نیز، نشان دهنده ایرلاینی می باشد که آن هواپیما، تحت مالکیت آن ایرلاین می باشد.در جدول پایین، رجیستری اختصاصی ایرلاین های ایران را مشاهده می کنید.

.jpg کارجویا

کد رجیستری، روی نقاط مختلفی از هواپیما درج می شوند. به تصویر پایین دقت کنید.

کد رجیستری
هواپیمای A321 ایران ایر. حروف رجیستری بررروی بدنه، دُم، بال، دماغه و ارابه فرود جلویی هواپیما درج شده اند.

دانستن رجیستری هواپیما، در شناسایی تایپ آن کمک شایانی می کند اما این، تنها راه شناخت تایپ نیست.

سپاس از همراهی شما.

مهدی افرشته
مهدی افرشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *