خانه - پایگاه دانش کارجویا - ۳ راه طلایی در مصرف پلاستیک : بازمصرف،بازیافت،بازکاهی

۳ راه طلایی در مصرف پلاستیک : بازمصرف،بازیافت،بازکاهی

پلاستیک
فهرست مطالب

۳ راه طلایی در مصرف پلاستیک : بازمصرف،بازیافت،بازکاهی

پلاستیک ماده ایست بادوام که تا مدت زیادی از بین نمیرود . و البته به راحتی هم نمی شود از شرش خلاص شد. ما هر روز از پلاستیک های زیادی استفاده می کنیم. بطری های آب معدنی ، کیسه های پلاستیک و ظروف مواد غذایی مثل ماست، همه از پلاستیک ساخته شده اند.

 

پلاستیک
                             این بطری های پلاستیکی را برای بازیافت یک جا جمع کرده اند

 

پلاستیک با دور انداختن ، از بین نمی رود. بسیاری از وسیله های پلاستیکی را میتوان بازمصرف یا بازیافت کرد؛ که با این کار ضایعات پلاستیکی کمتری تولید می شود.

پلاستیک
            این بطری های پلاستیکی ، آماده ی بازیافت هستند.

 

چه چیزهایی از پلاستیک ساخته شده اند؟

  • خیلی از چیزهایی که در خانه به کار میبریم، مثل بطری آب،بطری شیر،سطل زباله ،خیلی از مواد غذایی با بسته بندی پلاستیکی، کیسه پلاستیک،چوب لباسی و مانند آنها پلاستیکی اند.
  • مبلمان بیرون از خانه(حیاط یا بالکن ،یا پارک ها) ،مثل میز و صندلی ممکن استت پلاستیکی باشند.
  • بسیاری از اسباب بازی ها،انواع توپ ،کلاه ایمنی و بازی های دیگر پلاستیکی اند.
  • بعضی از انواع پارچه و پوشاک از الیاف پلاستیکی تولید میشوند.
  • ممکن است فرش،قایق،قطعات الکترونیکی و قطعات خودروها هم از پلاستیک ساخته شده باشند.

پلاستیک

پلاستیک چگونه به وجود می آید؟

پلاستیک را از نفت و گاز طبیعی که از اعماق زمین درمی آورند، می سازند. فراورده های نفت خام را با مواد شیمیایی مخلوط میکنند و آن را حرارت می دهند. حاصل این مخلوط ، پلاستیک جامد یا مایع است.

پلاستیک در کارخانه تولید میشود. با قالب گیری، پلاستیک را به شکل ها و اندازه های مختلف در می آورند تا چیزهایی مثل ظرف های مواد غذایی بسازند. همچنین آن را به شکل ریسمان های بلندی در می آورند تا از آن چیزهای دیگری بسازند.

اصلی ترین ماده ی تشکیل دهنده پلاستیک نفت است. نفت منبعی تجدید ناپذیراست. به همین علت پژوهشگران در تلاشند تا از ذرت و نیشکر پلاستیک تولید کنند. این مواد منابع تجدید پذیر به شمار می آیند.همچنین،زمان ماندگاری این مواد به درازای پلاستیک نیست و زودتر در طبیعت از بین می روند.

 

مصرف پلاستیک

سرگذشت پلاستیک هایمان چه میشود؟

معمولا چیزهای پلاستیکی را که دور  می اندازیم ، به گورستان زباله (خاکچال) منتقل میکنند. پسماندهای پلاستیکی در انجا از بین نمی روند بلکه بیشتر و بیشتر روی هم انباشته می شوند. وقتی پسماندهای پلاستیکی را دور می ریزیم،در واقع منابع تجدید ناپذیر را هدر داده ایم. کامیون هایی که پسماندهای پلاستیکی را به گورستان زباله منتقل میکنند، سوخت می سوزانند. این سوخت مانند پلاستیک دفن شده، از فراورده های نفتی است که منبعی تجدید ناپذیر به شمار می آید.

بازمصرف پلاستیک چگونه است؟

ظرف های پلاستیکی ، مانند کیسه های جای ساندویچ رابشویید و دوباره آن ها را مصرف کنید. راه هایی جدید برای استفاده از ظرف های پلاستیکی قدیمی پیدا کنید. می توانید آنها را تزیین کنید و نوشت افزارتان را درونش بریزید.حتی مجموعه ی سنگ یا سکه تان را در آنها نگه داری کنید.

اسباب بازی های پلاستیکی را که دیگر نمی خواهید و از آنها استفاده نمی کنید،ببخشید. یا این که برای فروش آنها را به سمساری بسپارید.

از آب باقی مانده از ظرف شستن در سینک ظرفشویی برای آب کشی و تمیز کردن بطری ها استفاده کنید،تا آماده ی بازمصرف شوند.

  • وعده های غذایی تان را به جای اینکه در پلاستیک بسته بندی کنید ، در ظرف های چند بار مصرف قرار دهید. چون ظروف یکبار مصرف مقدار زیادی پسماند پلاستیکی تولید میکنند.
  • وقتی برای خرید مواد غذایی می روید ، سبد یا کیف پارچه ای یا زنبیل خریدتان را به همراه خود ببرید تا از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنید.

کیسه پارچه ای

بازیابی پلاستیک چگونه است؟

فرایند بازیافت پلاستیک از این قرار است که آن را ذوب و از آن چیز جدیدی می سازند. اکثر سازمان های زیست محیطی،برای جمع آوری و بازیافت پلاستیک،کاغذ،شیشه و فلز برنامه دارند.

سطل های مخصوص بازیافت کاغذ،پلاستیک،فلز،و شیشه باید از هم جدا باشند (تفکیک زباله از مبدا) و اگر محله ی شما برنامه ی منظمی برای بازیافت ندارد،وسایل بازیافتی تان را به مراکز بازیافت تحویل دهید. آنهارا از انجا به یک کارخانه منتقل می کنند. آن ها را در این کارخانه ذوب و به پلاستیک بازیافتی تبدیل میکنند.

بعد از اینکه پلاستیک را به مراکز بازیافت انتقال دادند، آن را می شویند،دسته بندی میکنند و به صورت توده های بزرگ روی هم انباشته میکنند. سپس آنها را قطعه قطعه و ریز ریز میکنند.

تکه های ریز پلاستیک را ذوب میکنند و به صورت رشته های ماکارونی مانند در می آورند. با برش این رشته ها آنهارا به شکل دانه های گرد در اورده و در کارخانه ها ذوب میکنند تا محصولات جدید با آنها بسازند.( این دستگاه، پلاستیک های بازیافتی را به رشته های نازک پلاستیک تبدیل میکند.

Screenshot 2023 05 27 020341 کارجویا

در نتیجه شما میتوانید به روند بازکاهی ،بازمصرف و بازیافت پلاستیک کمک کنید. از دوستان و خانواده تان بخواهید به انتقال و تحویل پلاستیک به مراکز بازیافت اقدام کنند. می توانید به آن ها کمک کنید اشیای پلاستیکی را آماده ی بازیافت کنند. با کاهش پسماند پلاستیکی ، به تمیز نگه داشتن کره ی زمین خودتان کمک کنید.

https://www.recyclenow.com/how-to-recycle/plastic-recycling

elnazjadidi
elnazjadidi

One Response

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *