خانه - پایگاه دانش کارجویا - بهترین تدوینگران جهان | ۳ تدوینگر معروف خارجی

بهترین تدوینگران جهان | ۳ تدوینگر معروف خارجی

فهرست مطالب

بهترین تدوینگران جهان

اگر مقاله های قبلی کارجویا در رابطه با ویرایش فیلم و ویدیو رو مطالعه کرده باشید،حتما متوجه اهمیت تدوین در صنعت فیلمسازی و حتی به عنوان یه شغل خیلی جذاب و پردرآمد،شده اید.امروز هم با کارجویا همراه باشید تا اطلاعاتتون رو درباره این شغل و هنر جذاب یکمی ببریم بالاتر و یکمی با تاریخچه تدوین بیشتر آشناتون کنیم.

موضوعاتی که در این مقاله به آن می پردازیم:

  • تاریخچه تدوین
  • بهترین تدوینگران جهان
  • چشم انداز مقاله بعدی

می توانید مقالات دیگر را نیز در سایت کارجویا در ارتباط با آشنایی با تدوین مشاهده بفرمایید.

—————————

تاریخچه تدوین

فیلم‌های اولیه تاریخ سینما عمدتاً کوتاه بودند.تصاویر متحرک مستند و ضبط شده در یک برداشت،در قاب‌هایی ثابت و صرفا از اتفاقات روزمره که مدت زمان آنها به همان اندازه­ی مدت زمان عمل انجام شده در حالت عادی بود.فیلم‌سازان در آن زمان احساس نیازی به کوتاه کردن و برش فیلم،ایجاد هیجان،حرکت سازی،بیان افکار با زاویه دید و دیدگاه‌های شخصی خود در فیلم نداشتند.به تدریج و در دهه‌های بعد فیلم به وسیله‌ای برای بیان داستان،ایجاد جذابیت و سرگرمی برای مخاطب و همچنین عرصه نمایش هنر فیلمسازان تبدیل شد.

اولین بار رابرت پاول فیلمساز بریتانیایی فیلمی کوتاه یک دقیقه‌ای با بیش از یک نما ساخت.دو سال بعد،جیمز ویلیامسون اسکاتلندی در فیلمش برای اولین بار از reverse shot استفاده کرد. reverse shot یا نمای متقابل به نوعی از فیلمبرداری می گویند که تصویر با کاراکتر اصلی شروع می­ شود و سپس روی فرد یا چیزی که در مقابل کاراکتر اصلی قرار دارد کات می­ خورد.

در سال ۱۹۰۲ ژرژ ملی‌یس فرانسوی فیلم سفری به ماه را بر اساس داستان مشهور ژول ورن ساخت و این فیلم سرآغازی بر شکل‌گیری زبان روایی فیلم و مونتاژ شد.در تدوین برای پیوند نماها از افکت Dissolve (در آموزش های بعدی توضیح داده می­ شود) برای بیان گذشت زمان استفاده می­ شود.ملی‌یس در این فیلم با استفاده از مونتاژ،موفق به خلق برخی از جلوه های ویژه جذاب سینمایی شد مثلاً بازیگران فیلم ناگهان ناپدید می‌شوند.تکنیک‌های اولیه ترکیب فیلم و انیمیشن و همچنین تکنیک برهم‌گذاری تصاویر (Super Impose) برای اولین‌بار در این فیلم استفاده شده است.یکی از دستاوردهای این فیلم تداوم گرافیکی زمانی و مکانی نماها و بحث ورود و خروج به کادر در نماهای پشت سرهم است.

مثلاً در یک نما مشاهده می­ شود که ساکنین ماه به دنبال مسافران از سمت راست تصویر به سمت چپ آن حرکت می‌کنند و از آن کادر خارج می‌شوند و در نمای بعد آن‌ها از سمت راست وارد قاب می‌شوند و به طرف چپ حرکت می‌کنند. این به نوعی حرکت مداوم از سمت راست به چپ را در ذهن مخاطب تثبیت می­ کند.در واقع ملی‌یس با استفاده از کات­های کوتاه، ریتم فیلم را تندتر کرده و هیجان فیلم را به وسیله مونتاژ بیشتر می ­کند.

بهترین تدوینگران جهان
بهترین تدوینگران جهان : عکس ۱ _ یک تدوینگر در حال مونتاژ – سال ۱۹۴۶ میلادی

 

در سال ۱۹۰۳ ادوین اس پورتر فیلم‌ساز آمریکایی فیلم سرقت بزرگ قطار را که قدم بزرگی در تشکیل بیان حال حاضر سینما و فن تدوین فیلم است،ساخت.در این فیلم پورتر به خوبی توانسته با استفاده از کات­های متعدد در پلان­ها(تقطیع نماها) و اتصال آن‌ها به یکدیگر،یک داستان را به صورت سینمایی بیان کند.در این فیلم برای اولین‌بار از مونتاژ موازی دو اتفاق دور از هم استفاده شده‌ و ما شاهد این هستیم که اطلاعات مربوط به روایت،به تدریج و با زیرکی به بیننده منتانتقال داده می­شود.این فیلم دوازده دقیقه‌ای از بیست نما و ده صحنه داخلی و خارجی مختلف تشکیل شده و اولین نمونه به­ کارگیری مونتاژ موازی در فیلم­هاست.

بهترین تدوینگران جهان
بهترین تدوینگران جهان : عکس ۲ _ سکانسی از فیلم سرقت بزرگ قطار – اثر ادوین اس پورتر محصول سال ۱۹۰۳ میلادی

بهترین تدوینگران جهان

فیلم های مختلف که تونستن رتبه های خیلی خیلی خوبی از نگاه مردم و منتقدین رو بگیرن،قطعا یکی از اصلی­ترین ارکان موفقیتشون،همین مونتاژ خوب و داشتن مونتاژکارحرفه ­ای هستش.در اینجا میخوایم تعدادی از سرشناس ترین تدوینگران جهان و معروفترین کارهاشون رو بر اساس رتبه بندی سایت IMDB بشناسیم.

  1. Michael Kahn

تدوینگری با سابقه و تجربیات بالا که تدوین فیلمهایی همچون نجات سرباز رایان و پارک ژوراسیک را در کارنامه دارد.

بهترین تدوینگران جهان
بهترین تدوینگران جهان : Michael Kahn
  1. Alan Edward Bell

تدوینگری که از مایکل کان جوانتر است و تدوین فیلمهای معروفی مثل سری فیلمهای هانگر گیمز،مردعنکبوتی شگفت انگیز و ۵۰۰ روز تابستان رو بر عهده داشته

بهترین تدوینگران جهان
بهترین تدوینگران جهان : Alan Edward Bell
  1. Lee Smith

ایشون هم گویا تدوینگر موردعلاقه جناب کریستوفر نولان هستن و فیلمایی مثل دانکرک،تلقین و شوالیه تاریکی رو به خوبی و با جذابیت بسیار بالا تدوین کردن!!!(مخصوصا فیلمی مثل  Inception 2010 که نقش تدوین توش واقعا موثره)

بهترین تدوینگران جهان
بهترین تدوینگران جهان : Lee Smith

 

واسه مطالعه بیشتر و آشنایی کاملتر با تدوینگران سرشناس دنیا می­تونید به سایت IMDB مراجعه کنید و اطلاعات خیلی خوبی رو از اونجا هم دریافت کنید.

چشم انداز مقاله بعدی

در این مقاله با تاریخچه تدوین در صنعت سینما و همچنین سه تا از بهترین های این حرفه در دنیا آشنا شدیم.کم کم داریم آشنایی بیشتری با این هنر پیدا میکنیم و واسه کار کردن با نرم افزاری مثل ادوبی پریمیر آماده تر میشیم.حتما مقالات بعدی کارجویا رو هم در زمینه تدوین دنبال و مطالعه بفرمایید.

مقالات دیگر کارجویا :

آشنایی با ادوبی پریمیر پرو

MohammadMahdi
MohammadMahdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *