خانه - پایگاه دانش کارجویا - بهترین تدوینگران ایرانی | ۳ تدوینگر معروف ایرانی

بهترین تدوینگران ایرانی | ۳ تدوینگر معروف ایرانی

بهترین تدوینگران ایرانی
فهرست مطالب

بهترین تدوینگران ایرانی

به نظرتون بهترین تدوینگران ایرانی چه افرادی هستند؟ اصلا با تدوینگران ایرانی آشنایی دارید؟

همونطور که قبلا هم گفتیم یکی از مشاغل مهم در صنعت سینما تدوین هستش و در سینمای ایران هم تدوینگران خیلی سرشناسی داریم که آثار ارزشمند و معروفی رو از خودشون به جا گذاشتن.امروز توی این مطلب میخوایم به عنوان یه زنگ تفریح برای آموزش تدوین به کمک پریمیر،بهترین تدوینگران ایرانی رو بشناسیم،پس تا پایان با کارجویا همراه باشید.

افرادی که در این مطلب دربارشون حرف میزنیم :

  • بهرام دهقان
  • هایده صفی یاری
  • سپیده عبدالوهاب

می توانید مقالات دیگر را نیز در سایت کارجویا در ارتباط با تدوین مشاهده بفرمایید.

—————————

بهرام دهقان

بهرام دهقان یکی از بهترین تدوینگران ایرانی متولد سال ۱۳۳۳ در شیراز است. ایشون رشته ی تدوین رو در دانشگاه کالیفرنیا گذروندن و توی همین رشته فارغ التحصیل شدند و در سال ۱۳۶۴ اولین فیلمشون رو به نام “جدال” تدوین کردند.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۱ : بهترین تدوینگران ایرانی ، بهرام دهقان

 

آخرین اثر تدوین شده توسط ایشون هم ، فیلم “آستیگمات” در سال ۱۳۹۶ هست که بازیگرانی همچون مهتاب نصیر پور،محسن کیایی،باران کوثری و نیکی کریمی در آن نقش آفرینی کردند.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۲ : اولین و آخرین فیلم تدوین شده توسط بهرام دهقان

 

همچنین جناب دهقان چندین بار جایزه بهترین تدوینگر ایرانی رو برای فیلمهایی همچون قارچ سمی،آسمان زرد کم عمق،ابد و یک روز و عرق سرد،از جشنواره های مختلف دریافت کرده اند.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۳ : قارچ سمی و آسمان زرد کم عمق، به ترتیب برنده جایزه بهترین تدوین از جشنواره فجر سال ۱۳۸۰ و ۱۳۹۱

 

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۴ : عرق سرد و ابد و یک روز،به ترتیب برنده جایزه بهترین تدوین در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶

هایده صفی یاری

سرکار خانم صفی یاری یکی از معروفترین و بهترین تدوینگران ایرانی هستند که در سال ۱۳۳۸ در شهر گرگان به دنیا اومدند و فارغ التحصیل رشته ی تدوین از مدرسه عالی تلویزیون و سینما هستند.لازم به ذکر است که مدرسه عالی تلویزیون و سینما بعد از سال ۱۳۵۷ به دانشکده صدا و سیما تغییرنام یافت.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۵ : بهترین تدوینگران ایرانی ، هایده صفی یاری

 

خانم صفی یاری با تدوین فیلم “روبان قرمز” و دریافت جایزه بهترین تدوینگر ایرانی در جشنواره فجر، جایگاه خودشون رو در سینمای ایران تثبیت کردند و بعد از این اتفاق، چندین تن از کارگردان های بزرگ ایرانی برای تدوین فیلمهاشون ایشون رو انتخاب کردند.

خانم صفی یاری طی فعالیت هنریشون،۴۰ فیلم رو تدوین کردند که اولین اثر تدوین شده توسط ایشون فیلم “دره هزار فانوس” محصول سال ۱۳۷۲ آخرین فیلمی که به دست ایشون تدوین شده فیلم “مسخره باز” هست که در سال ۱۳۹۷ اکران شد.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۶ : دو فیلم مهم تدوین شده توسط هایده صفی یاری

 

از معروف ترین فیلمهایی که خانم صفی یاری تدوین کردند میشه به جدایی نادر از سیمین، چهارشنبه سوری و درباره الی که هر سه فیلم ساخته اصغر فرهادی هستند،اشاره کرد.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۷ : معروف ترین فیلم های تدوین شده توسط هایده صفی یاری

 

ایشون برنده جوایز متعددی هم از جشنواره های مختلف شدند که مهمترین اونها که باعث شد به عنوان یکی از بهترین تدوینگران ایرانی شناخته بشن،دریافت جایزه بهترین تدوینِ “جشنواره فیلم آسیا” که به اسکار آسیا معروف است،برای فیلم “جدایی نادر از سیمین” مربوط میشه.

همچنین جوایز متعدد داخلی هم برای فیلمهایی مثل فیلمهایی مثل آژانس شیشه ای،چهارشنبه سوری،جدایی نادر از سیمین و نارنجی پوش نصیب ایشون شده.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۸ : آژانس شیشه ای و نارنجی پوش

 

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۹ : دو فیلم مهم در کارنامه هایده صفی یاری

 

ایشون به عنوان تدوینگر تجربیات مهمی رو کسب کردند که در روند تدوین فیلم بهشون بسیار کمک میکنه.ایشون معتقدند که :

  1. تدوینگرها، بازیگرها و کاراکترها رو بهتر از خودشون می شناسن و با تمام جزئیات روانی اونها آشنایی دارن و تمام ری اکشن های ریز اونهارو در نظر می گیرند.
  2. پایان بندی فیلم و جمع بندی نهایی داستان باید به بهترین شکل در تدوین اتفاق بیفته چون مهمترین بخش تدوین میتونه همین بخش باشه. برای مثال: سکانس آخری که در فیلم فروشنده وجود دارد، به درستی قرار نگرفته و جاش اونجا نبوده.
  3. اگر فیلمی رو دوست نداشته باشند، تدوین اون فیلم رو قبول نمی کنند.

سپیده عبدالوهاب

یکی از جوانترین و بهترین تدوینگران ایرانی سپیده عبدالوهاب، فرزند هایده صفی یاری­ است.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۱۰ : بهترین تدوینگران ایرانی ، سپیده عبدالوهاب

ایشون فارغ التحصیلی رشته کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد هستند و پس حدود ۱۸ سال فعالیت سینمایی به عنوان تدوینگر،بیش از بیست اثر در کارنامه خودشون دارند که فیلم “عصر جمعه” اولین فیلم تدوین شده و فیلم “دشمن زن” آخرین فیلم تدوین شده توسط ایشون هست.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۱۱ : اولین و آخرین فیلم تدوین شده توسط سپیده عبدالوهاب

 

شناخته شده ترین آثار ایشون،فیلم های ملی و راه های نرفته اش و سد معبر هست و برای فیلمهای وقتی همه خوابیم و خون بازی موفق به دریافت جایزه شدند.

بهترین تدوینگران ایرانی
عکس ۱۲ : دو فیلم تحسین شده که توسط سپیده عبدالوهاب تدوین شده اند

 

تدوین از نظر سپیده عبدالوهاب چجوریه؟

تدوین جذاب ترین حرفه سینمای ایرانه و ساده ترین تعریفی که میشه از روند تدوین داشت، اینه که: بعد از فیلم برداری، فیلم به عنوان راش به تدوینگر داده می شه،بعد از اون فیلم سینک میشه، بعدش برداشت ها منتخب میشن،بعد از اون میریم سراغ راف کات (کات زدن دقیق و دقت بسیار به جزئیات تایم لاین و فریم ها) و بعد از اون فاین کات”می شه که توی این مرحله تازه فیلم تبدیل به فیلم می شه.

تدوینگر، چشم تماشاچیه و میتونه عواطفش رو به هرسمتی که میخواد هدایت کنه،یعنی کی و کجا بخنده و گریه کنه و همچنین یه تدوینگر میتونه یه فیلم متوسط رو به یه فیلم خوب تبدیل کنه یه تدوینگر بد هم میتونه یه فیلم خوب رو به یه فیلم ضعیف تبدیل کنه!!!

وظیفه یک تدوینگر اینه که کار دیگران رو به بهترین نحو به نمایش دربیاره و برای تدوینگر شدن باید روحیه خودتون رو بشناسید، مثلا باید ببینید،میتونید ۱۵ ساعت کار مهم رو توی یه اتاق اونم تنهایی انجام بدید و حتی دیده هم نشید و از همه مهم تر اینکه باید میزان صبوری و شنوندگی خوبی داشته باشید.

چشم انداز مقاله بعدی

در این مقاله با بهترین تدوینگران ایرانی آشنا شدیم و با کارهاشون رو بیشتر شناختیم.اگه دوس داشتید میتونید این مطلب رو که درباره بهترین تدوینگران جهان هست رو هم از کارجویا مطالعه بفرمایید.ممنونم که تا پایان این مطلب با من و کارجویا همراه بودید.

منبع : نوشیکا

MohammadMahdi
MohammadMahdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *