خانه - پایگاه دانش کارجویا - آموزش شنا برای مبتدی ها – در ۳ حرکت

آموزش شنا برای مبتدی ها – در ۳ حرکت

شنای مبتدی
فهرست مطالب

آموزش شنا برای مبتدی ها

در بین تعداد زیادی از ورزش هایی که وجود دارد شنا را میتوان به عنوان محبوب ترین نام برد. اما همین ورزش برای کسانی که تا به حال تن به آب نزده اند میتواند به کابوسی وحشتناک تبدیل شود. که آن هم دلایل متعددی دارد از جمله آنکه شاید برای خیلی ها استخر سرپوشیده و بهداشتی با امکانات مناسب در دسترس نباشد یا شاید هم به خاطر هزینه بر بودن شنا نسبت به دیگر ورزش ها افراد زیادی قادر به یادگیری آن نباشند. در هر صورت یادگیرنده های شنا در ابتدا با چالش های خاصی مواجه هستند که ابتدایی ترین آن شناور بودن در آب و غرق نشدن است.

در این مقاله سعی شده است بصورت خلاصه به اصول اولیه شنا برای مبتدیان با عناوینی مانند تمرین نفس کشیدن، سرخوردن برروی اب و فلوتینگ یا شناور شدن پرداخته شود.

 

بخش اول “آموزش شنا برای مبتدی ها”

قبل از یادگیری هر تکنیکی باید ایمنی را رعایت کرد مانند اینکه در قسمت کم عمق شروع به یادگیری و تمرین نمایید، اگر دچار بیماری خاصی همچون صرع هستید غریق نجات استخر را در جریان قرار دهید، تنها شنا نکنید و با دوست یا آشنای خود به استخر بروید.

بخش دوم “آموزش شنا برای مبتدی ها”

 

  • نترسیدن از آب و احساس راحتی داشتن

همیشه به یاد داشته باشید اگر وسط آب از شنا کردن خسته شدید و یا اگر در عمق زیاد هستید اصلا هول نشوید و نفس نفس نکنید. خود را روی آب شناور کنید یا به پشت شنا کنید اجازه دهید آب شما را حمل کند. نکته دیگری که تاثیری زیادی در شکستن ترس در آب دارد استفاده از عینک های شنا است. بسیاری از افراد هنگام شنا کردن به خاطر اینکه آب وارد چشمشان نشود آن را میبندند که این کار خود باعث افزایش استرس و ترس از آب میشود.

  • نفس گیری

حال به تمرین های ابتدایی شنا کردن میپردازیم. اولین حرکت برای یادگیری اصولی شنا تمرین نفس کشیدن است. لبه ی استخر قرار بگیرید و با یک نفس عمیق سر خود را به زیر آب فرو ببرید در این مرحله که سر شما زیر آب قرار دارد. هوا را از بینی خود با سه تا پنج شماره خارج کنید. با اتمام بازدم سر خود را از آب بیرون آورده و همین حرکت را ۱۰ الی ۱۵ بار تکرار کنید.

نفس گیری - شنای مبتدی

  • فلوتینگ یا شناور شدن

حرکت دوم فلوتینگ یا شناور شدن نام دارد. دو مدل از شناور شدن در آب فلوتینگ لاکپشتی و ستاره ای است. در شناور شدن لاکپشتی با یک نفس گیری عمیق زانوها را با دو دست محکم بغل کرده و خود را داخل آب رها میکنید. نگران نباشید اتفاقی نمیافتد به زود متوجه خواهید شد که بعد از چند ثانیه بر روی سطح آب شناور خواهید شد تکرار این حرکت و دیدن آب زیر استخر با استفاده از عینک شنا تا حد زیادی ترس شما را از آب را کم می کند. بعد از تسلط یافتن به شناور شدن لاکپشتی حال مجدد با یک نفس گیری عمیق این بار دست ها و پاها را کامل باز کرده و خود را درون آب رها میکنید تا بدن شکل ستاره به خود بگیرد باز خواهید فهمید که به راحتی در سطح آب شناور شده اید.

فلوتینگ - شنای مبتدی

  • شناور شدن و حرکت روی آب

و در نهایت پس از تسلط یافتن به دو مرحله قبل در حرکت سوم به پشت، نزدیک به دیواره استخر بایستید کف یک پا را به دیواره استخر قرار داده دست ها را بالای سر بکشید با کشیدن نفس عمیق بالا تنه را از حالت افقی پایین آورده و سپس با جهش خود را به جلو پرتاب کنید با این کار میتوانید چند متری در داخل آب به جلو حرکت کنید که در ادامه با تمرین حرکت پاها و دست ها شما قادر خواهید بود که در آب به راحتی شنا کنید.

شنای مبتدی

سخن پایانی

در واقع رشته شنا منهای مفرح بودن ورزشی، مدل های متفاوتی دارد که در عین راحت بودن یادگیری می تواند در مراحل بالاتر پیچیده شود. مدل هایی مانند شنای پروانه، کرال سینه، قورباغه، شنای ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و … که هر کدام از این انواع شنا مستلزم تمرین ها و صرف مدت زمانی طولانیست. در هر صورت یادگیری شنا به صورت مبتدی برای همه لازم است. در ادامه اگر این مقاله رو دوست داشتید میتوانید به مقاله بازی کلش مینی از کمپانی سوپرسل مراجعه کنید

Yaser
Yaser

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *