خانه - پایگاه دانش کارجویا - توابع کاربردی string در پایتون | ۵ تابع (P1)

توابع کاربردی string در پایتون | ۵ تابع (P1)

فهرست مطالب

سلام به تمامی دوستان عزیزم ؛ توی این مقاله قراره به بررسی چندین توابع کاربردی string در پایتون بپردازیم که این توابع ، توابع built-in پایتون هستند و برای رشته ها نوشته شده اند پس از این توابع می توان برر روی رشته ها استفاده کرد.

خب بریم با هم چند تا از این توابع کاربردی رو بررسی کنیم.

۱- تابع split :

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین توابع کاربردی string در پایتون تابع split هست که همانطور که از اسمش مشخصه میاد و رشته ی ما رو n بار از نقطه ای که میگیم جدا می کنه و درون یک لیست می ریزه .

بریم با هم یه مثال از این تابع رو بررسی کنیم:

توابع کاربردی string در پایتون

خب توی این مثال با استفاده از تابع split اومدیم و رشته ی S رو با استفاده از کاراکتر t جدا کردیم و در آرگومان دومی که این تابع میگیره عدد ۱ رو گذاشتیم بدین معنا که به اولین t که رسیدی این جداسازی رو انجام بده و لازم نیست که جداسازی در رشته رو بر اساس همه ی t ها انجام بدی اما اگه به این تابع ورودی دوم ندیم میاد و به هر t که میرسه جداسازی رو انجام میده و این کار رو به صورتی انجام میده که کاراکترهای قبل t توی یه ایندکس از لیست نهایی قرار بگیرن و کاراکترهای بعد t هم توی یه ایندکس دیگه .

مثال زیر در صورتی است که پارامتر دوم تابع split خالی باشه:

توابع کاربردی string در پایتون

این نکته هم توجه داشته باشین که

۲- تابع count :

از دیگر توابع کاربردی string در پایتون میشه به تابع count اشاره کرد.

این تابع هم که از اسمش مشخصه چه کاری می کنه دیگه ؛ میاد و اون کاراکتر یا رشته ای از کاراکترها که درون رشته ی ما وجود داره رو می شماره و تعدادشون رو بهمون میگه.

به مثال زیر توجه کنید:

توابع کاربردی string در پایتون

توی این مثال با استفاده از تابع count تعداد te های درون رشته (۲تا) رو پیدا کردیم.

۳- تابع find :

بعضی اوقات لازمه که ایندکس یه کاراکتری رو پیدا کنیم و بدونیم که اون کاراکتر در ایندکس چندم رشته ی ما قرار داره که در این مواقع از تابع find استفاده می کنیم و این تابع می گرده دنبال اون کاراکتر و ایندکس اولین جایی که اون کاراکتر رو در رشته ی ما پیدا می کنه به ما بر می گردونه. اگر کاراکتری که در ورودی تابع find قرار می گیره در رشته وجود نداشت مقدار -۱ رو به ما بر می گردونه .

اگر به جای اینکه در ورودی یک رشته به جای کارکتر بنویسیم شماره ی ایندکس اولین کاراکتر از اون رشته رو به ما بر می گردونه.

مثال زیر نکات گفته شده در رابطه با تابع find را نشان می دهد.

توابع کاربردی string در پایتون

۴- تابع index :

تابع index هم کاربردی مشابه تابع find داره با این تفاوت که اگر در ورودی تابع کاراکتری قرار دهیم که در رشته وجود نداشاه باشد به جای ۱-  به ما value error میده و میگه همچین چیزی پیدا نمی کنه.

توابع کاربردی string در پایتون

۵- تابع replace :

از دیگر توابع کاربردی string در پایتون تابع replace رو داریم که می تونه ۳ تا آرگومان از کاربر بگیره.

مولفه ی اول این تابع کاراکتر یا کاراکتر هایی هستن که قراره با کاراکتر یا کاراکترهای دیگه تعویض شن.

مولفه ی دوم این تابع هم کاراکتر یا مجموعه ای از کاراکترهایی هست که جایگزین کاراکتر(ها)ی مولفه ی اول می شود.

مولفه ی سوم نیز تعداد جایگزین کردن ها رو مشخص می کنه که اگه برای مثال مقدار این مولفه ۱ باشه اولین جایگزینی رو انجام میده و سراغ کاراکتر های دیگه نمیره.

مثل زیر خلاصه نکات گفته شده در رابطه با تابع replace رو بیان می کنه:

توابع کاربردی string در پایتون

در مثال بالا قراره که با استفاده از تابع replace ، teها رو با q جا به جا کنیم . یعنی هر جا که te دیدیم برش داریم و به جاش q قرار بدیم و این کار رو فقط ۱ بار انجام بدیم.(یعنی جایگزینی رو با اولین te که دیدیم انجام میدیم و با te های دیگه کاری نداریم).

خب به آخر این مقاله رسیدیم. برای این که این مقاله خیلی طولانی نشه ادامه ی دستورات کاربردی string در پایتون رو در مقالات بعدی بررسی خواهیم کرد.

امیدوارم که این مقاله براتون مفید بوده باشه. ممنونم که تا انتهای این مقاله من رو همراهی کردین. تا مقاله ی بعدی خداوند یار و نگهدارتون.

 

ebrahim
ebrahim

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *